Η ΑΕΚ παρουσίασε μία προβληματική εικόνα απέναντι στον μαχητικό Βόλο, γνώρισε την ήττα με 1-0, αλλά σε συνδυασμό με το 4-2 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε 1-0 από τον μαχητικό Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, αλλά το 4-2 του πρώτου αγώνα, της έδωσε την πρόκριση.

Οι Βολιώτες προηγήθηκαν 1-0 με εύστοχο πέναλτι του Τάσου Δουβίκα στο 36ο λεπτό, πίεσαν για το δεύτερο, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” διαχειρίστηκαν καλύτερα το αποτέλεσμα στο δεύτερο μέρος και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η κλήρωση των ημιτελικών, όπως αναφέρει το Sport24, θα διεξαχθεί στις 19 Μαρτίου.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΒΟΛΟΣ, ΑΚΙΝΔΥΝΗ Η ΑΕΚ

Ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε ένα γρήγορο γκολ για να μπει στο κόλπο της πρόκρισης. Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ πίεσαν ψηλά, δημιούργησαν πρόβλημα στην ανάπτυξη των αντιπάλων τους, αλλά δεν βρήκαν ποιοτικές τελικές μπροστά από την εστία του Παναγιώτη Τσιντώτα. Την ίδια στιγμή, η Ένωση αδυνατούσε να απειλήσει με αξιώσεις, αφού πέρα από ένα μακρινό σουτ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 10ο λεπτό, δεν δημιούργησε κάποια απειλή μπροστά από τα καρέ του Κλέιμαν.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο, είχαν σε πολύ καλή κατάσταση τον Σωτήρη Νίνη, ο οποίος ήταν κι ο πρωταγωνιστής στη φάση του 35ου λεπτού, όταν κι ανατράπηκε από τον Τσιντώτα μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο… συνήθης ύποπτος, Τάσος Δουβίκας που έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Το σημαντικότερο πρόβλημα για τον Μανόλο Χιμένεθ στο πρώτο μέρος ήταν η “εξουδετέρωση” των Πέτρου Μάνταλου και Λιβάι Γκαρσία, με αποτέλεσμα η Ένωση να είναι ακίνδυνη επιθετικά.

ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΚΑΡΙΜ

Η ΑΕΚ, στο δεύτερο μέρος, παρουσίασε μία βελτίωση μεσοεπιθετικά, χάρη στην είσοδο του Χριστόπουλου αντί του Μάνταλου και η μετατόπιση του Γκαρσία στα αριστερά. Μάλιστα, στο 60ό λεπτό οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν μία “ανάσα” από την ισοφάριση, αλλά ο Ανσαριφάρντ δεν κατάφερε να νικήσει στο τετ α τετ τον Κλέιμαν. Αυτή, ήταν, ουσιαστικά και η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία της Ένωσης στον αγώνα.

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, η ΑΕΚ δεν κινδύνευσε ουσιαστικά από τον Βόλο, αφού κατάφερε να διαχειριστεί καλύτερα το παιχνίδι και παρά την ήττα, να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Έστω κι αν η εμφάνισή της ήταν κατώτερη των προσδοκιών των φίλων της ομάδας και δημιουργεί σίγουρα προβληματισμό στον Χιμένεθ. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις η Ένωση αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Νασίμ Χνιντ, ο οποίος αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα τριών λεπτών.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Λόπες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ (83′ Χνιντ), Σιμάνσκι, Γκαρσία (87′ Βασιλαντωνόπουλος), Μάνταλος (58′ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (83′ Μαχαίρας).

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Tέκιο (70′ Ριένστρα), Τσοκάνης (83′ Μαρτίνες), Μπαριέντος, Μπαρτόλο, Νίνης, Περέα (62′ Περέα), Δουβίκας.